Sektörel Yazılarımız

Teknolojiyle ilgili her şeyi seviyoruz!
UX/UI Tasarım

Mobil Sitenizin Kullanım Oranı %28 Artış Sağlayabilir!

25 Mart 2016

Mobil web sitelerinin tercihi ağırlıklı olarak Flash’tan yana olsa da, özellikle IOS işletim sisteminin flash yazılımlarını çalıştırmaması, HTML 5’e olan ilgiyi yoğun olarak artırmış durumda.

Peki neden HTML 5 bu kadar ön plana çıkıyor sorusunun yanıtı ise basit. Çünkü Usablenet’in (link haline getirelim) yaptığı araştırmanın da desteklediği gibi, mobil sitenin interaktif hale getirilmesi kullanıcı ziyaret süresini uzatıyor.

Özellikle HTML 5 destekli interaktif galeriler ve konum servisleri, sayfa gösterim yüzdesinde %11‘lik bir artış sağlıyor. Bounce Rates adı verilen “hemen çıkma” oranları ise %15’e kadar olumlu bir artışa sahip. Diğer bir değişle kullanıcılar HTML 5 sayesinde mobil sitelerde ortalama %28 daha fazla kalıyor.

Şu an tasarlanan mobil web siteleri, küçük ekranlarda kullanım kolaylığı sağlamak adına sade bir tasarıma sahip olsa da, biraz hareketlenmesinde her zaman yarar var. Ancak interaktivite sağlamak amacı çok da abartılmamalı. Aksi halde bu durum kullanıcının yorulmasına, web sitesini anlamamasına ve siteyi daha erken terk etmesine neden olabilir. Kısacası hazırlanacak mobil sitelerde, tasarım dili ve interaktivite oranını dengede tutmak oldukça kritik bir öneme sahip.