Terimler Sözlüğü

Sizin İçin tanımlanan Yazılım ve Tasarım Terimleri

A / B Testi
“A” faktörünün veya “B” faktörünün daha iyi performans gösterip göstermediğini görmek için rastgele yapılan bir deney. Kullanıcılara rastgele A veya B gösterilir ve sonuçlar, daha yüksek performans gösteren seçeneği belirlemek için analiz edilir. Mobil uygulama pazarlamasında, bir uygulama mağazası listeleme sayfasındaki uygulama ekran görüntüleri gibi çeşitli öğeler için A / B testi gerçekleştirilebilir.

Android
Google tarafından geliştirilen mobil işletim sistemi. Android telefon kullanıcıları, uygulamaları öncelikle Google Play Store aracılığıyla bulur ve yükler.

Uygulama İsmi
Apple App Store için uygulamanızın adı. Bu meta veri alanına yerleştirilen anahtar kelimeler, App Store Sıralaması için en güçlü etkiye sahiptir. Uygulama Adı için 30 karaktere izin verilir.

Apple App Store (Uygulama Mağazası)
Apple tarafından oluşturulan iOS uygulamaları için uygulama mağazası. iPhone ve iPad kullanıcıları, Apple App Store aracılığıyla uygulamaları bulur ve yükler.

Apple Arama Reklamları
Gerçek App Store’daki tek tanıtım kanalı. Apple Arama Reklamları, App Store arama sonuçlarında organik olarak sıralanan ilk uygulamanın üstünde görünür ve “reklam” etiketli mavi bir kutuda gösterilir. Apple Arama Reklamları ile daha fazla uygulama yüklemesi mi istiyorsunuz?

ARPU – Kullanıcı Başına Ortalama Gelir
Kullanıcı Başına Ortalama Gelir anlamına gelir. Bu metrik, bir kullanıcının uygulama işiniz için ortalama olarak ne kadar parasal açıdan değerli olduğunu gösterir. ARPU, toplam gelirin kullanıcı sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Kayıp Oranı
Belirli bir sürenin ardından uygulamanızı kaldıran kullanıcıların yüzdesi. Günler, haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca ölçülebilir. Ayrıca Elde Tutma Oranının tersidir.

EBM – Edinme Başına Maliyet
Edinme Başına Maliyet, İşlem Başına Maliyet olarak da adlandırılabilir. Bu metrik, reklamınızı görüntüleyen bir kişinin bir uygulama kullanıcısına dönüştürülmesinin maliyetini göstererek Ücretli UA harcamasını ölçer. EBM, toplam ödenen UA kampanya maliyetlerinin toplam dönüşüm sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

CPM – Mille Başına Maliyet
BGBM, Bin Kişi Başına Maliyet veya Bin Maliyettir. Bu metrik, 1.000 reklam gösterimi almanın size ne kadara mal olduğunu ölçer.

Anahtar Kelime
Uygulama mağazası ziyaretçileri tarafından uygulama mağazalarında uygulamaları aramak için kullanılan bir terim. Anahtar kelime, genel bir kelime veya bir uygulamanın marka adı olabilir.

MAU – Aylık Aktif Kullanıcılar
MAU, uygulamanızı açan ve belirli bir ay boyunca onunla etkileşim kuran kullanıcıların sayısıdır. MAU’nuz ne kadar yüksekse, uygulamanız o kadar yapışkan olur.

Reklam Ağı
Reklam yayıncılarının ve reklam verenlerin reklam spotlarını alıp satabileceği bir pazar yeri.

Reklam Gösterimi
Bir kullanıcının ekranında reklam gösterildiğinde; Bu, reklamın potansiyel olarak kullanıcı tarafından görüldüğü anlamına gelir.

Uygulama Simgesi
Uygulama mağazalarında ve bir kullanıcının akıllı telefonunda uygulamanızı temsil eden simge. Uygulama Simgeleri, bir kişinin uygulamanızla ilgili ilk izleniminde ve dolayısıyla yükleme veya yüklememe kararında önemli bir etkiye sahiptir.

App Store Sıralaması
Uygulamanızın belirli bir anahtar kelime (arama terimi) için bir uygulama mağazasının arama sonuçlarında göründüğü konum. App Store Sıralaması ASO, CRO ve Ücretli UA aracılığıyla yükseltilebilir.

Uygulama Başlığı
Google Play Store için uygulamanızın başlığı. Bu meta veri alanındaki anahtar kelimeler, Google Play Rank üzerinde en güçlü etkiye sahiptir. Uygulama Başlığı için 50 karaktere izin verilir.

ASA – App Store Reklamları
Doğrudan uygulama mağazasında gösterilen reklamlar.

ASO – App Store Optimizasyonu
Uygulama mağazalarında uygulamanızın görünürlüğünü artırma ve uygulama dönüşüm oranlarını iyileştirme süreci.

Kombinasyon Anahtar Kelimeleri
2 veya daha fazla anahtar kelimeden oluşan bir anahtar kelime öbeği. Kombinasyon Anahtar Kelimeler kısa kuyruklu anahtar kelimeler ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler oluşturabilir.

TBM – Tıklama Başına Maliyet
TBM, bir reklamı görüntüleyenin reklamınızı gerçekten tıklamasının size ne kadara mal olduğunu ölçen ücretli bir UA metriğidir. Bu metrik, en yaygın olarak PPC (tıklama başına ödeme) pazarlama kampanyalarında görülür.

CPI – Yükleme Başına Maliyet
CPI, mobil endüstriye özeldir ve Kurulum Başına Maliyet anlamına gelir. Mobil uygulama reklamcılığında kullanılan bir fiyatlandırma modelidir. YBM’niz, 1 uygulama yüklemesi kazanmak için ne kadar harcama yapmak istediğinizi, diğer bir deyişle teklifinizi gösterir. CPI kampanyalarında, yalnızca bir kurulum aldığınızda ücretlendirilirsiniz.

LAT – Reklam İzlemeyi Sınırla
LAT, Apple’ın kullanıcılarına sunduğu bir gizlilik seçeneğidir. Bir kullanıcı LAT’yi açtığında, reklam izleme için neredeyse görünmez hale gelir.

MAU – Aylık Aktif Kullanıcılar
MAU, uygulamanızı açan ve belirli bir ay boyunca onunla etkileşim kuran kullanıcıların sayısıdır. MAU’nuz ne kadar yüksekse, uygulamanız o kadar yapışkan olur.