Sektörel Yazılarımız

Teknolojiyle ilgili her şeyi seviyoruz!
Genel, Web Yazılım

Redis Nedir?

19 Ocak 2022

Redis ( RE mote DI ctionary S erver ), veritabanı, önbellek ve ileti aracısı olarak kullanılan gelişmiş bir NoSQL anahtar/değer veri deposudur. Redis, hızlı okuma ve yazma işlemleri, zengin veri türleri ve gelişmiş bellek yapısı ile tanınır. Yüksek performanslı, ölçeklenebilir web uygulamaları geliştirmek için idealdir.

Redis, NoSQL veritabanları için kullanıcı memnuniyetinde 4. sırada yer alan en popüler anahtar/değer veritabanlarından biridir. Redis’in popülaritesi artmaya devam ediyor ve birçok şirket, veritabanı yöneticisi ve ötesi gibi roller için Redis geliştiricileri arıyor.

Redis nedir?

Redis, veritabanı, önbellek ve ileti aracısı olarak kullanılan açık kaynaklı, bellek içi bir veri yapısı deposudur. Redis, 2006 yılında Salvatore Sanfilippo tarafından yaratılmıştır ve C dilinde yazılmıştır.

Bu bir NoSQL gelişmiş anahtar-değer veri deposudur ve anahtarları diziler, karmalar, listeler, kümeler, sıralanmış kümeler, bitmapler ve hiperloglar içerdiğinden genellikle bir veri yapısı sunucusu olarak adlandırılır. Redis’in okuma ve yazma işlemleri çok hızlıdır çünkü verileri bellekte saklar. Veriler ayrıca diskte saklanabilir veya belleğe geri yazılabilir.

Redis, verilerini bellekte sakladığından, en yaygın önbellek olarak kullanılır. Redis kullanan bazı büyük kuruluşlar Twitter, GitHub, Instagram, Pinterest ve Snapchat’tir.

Redis’in Avantajları

  • Hız: Redis çok hızlıdır. Saniyede 110.000 SET ve saniyede 81.000 GET gerçekleştirebilir.
  • Zengin veri türlerini destekler: Redis, liste, küme, sıralanmış küme ve karmalar gibi veri türlerinin çoğunu destekler. Bu size bir ton esneklik sağlar
  • İşlemler atomiktir: Bu, iki istemci aynı anda verilere erişirse, Redis sunucusunun güncellenmiş bir değer almasını sağlar.
  • Çok yönlü kullanımlar: Redis, önbelleğe alma, mesajlaşma kuyrukları ve web uygulaması oturumları gibi kısa ömürlü veriler için kullanılabilir.
  • Kurulumu kolay : Redis’in yapılandırılması kolaydır.

Hemen bir teklif almak için tıklayın.