Sektörel Yazılarımız

Teknolojiyle ilgili her şeyi seviyoruz!
Genel

Canonical (Standart) Url Nedir?

19 Ekim 2021
Canonical URL

Bir web sitesi büyüdükçe, sayfaların birbirinin kopyası veya neredeyse aynısı olmasını önlemek genellikle zordur. Bu, yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir . Benzer iki sayfanız varsa ve her ikisi de belirli bir anahtar kelime için sıralamaya uygunsa, arama motoru trafiği iki URL’den hangisine göndermesi gerektiğini bilemez. Bunu çözmek için tercih edilen bir URL seçebilirsiniz, buna Canonical (Standart) URL diyoruz.

Aynı içerik birden çok URL

Kurallı URL, yinelenen içerik için teknik bir çözümdür . Örneğin, iki kategoriye eklenmiş ve iki URL altında bulunan bir gönderi veya ürününüz olabilir, örneğin:

https://example.com/black-shoes/black-and-red-shoes/

https://example.com/red-shoes/black-and-red-shoes/

Bu URL’lerin ikisi de aynı ürün içinse, standart URL olarak birini seçmek, Google’a ve diğer arama motorlarına arama sonuçlarında hangisinin gösterileceğini söyler.

Canonical URL’ler ayrıca arama motorlarını bir makalenin orijinal versiyonuna yönlendirmenizi sağlar. Diyelim ki, başka bir parti için onların web sitesinde yayınlanan bir yazı yazdınız. Siz de sitenizde yayınlamak isterseniz, orijinal sürüme standart olarak göndermeyi kabul edebilirsiniz.

Kurallı bir URL nasıl tespit edilir

Bir web sayfasının kaynağında aranarak standart bir URL görülebilir rel=”canonical”. Sadece arama motorlarının gördüğü bir unsurdur, kullanıcılarınız bundan etkilenmeyecektir.

Gönderilerimizden birinin kaynak kodundaki bir kurallı örnek: makalenin başka bir web sitesinde ilk kez yayınlanan orijinal versiyonuna atıfta bulunur.

Ne zaman yönlendirilmeli, ne zaman kurallı kullanılacak

Yönlendirmelerden farklı olarak , kullanıcılar standart belgenizi görmez. Ancak yeniden yönlendirme sitenizi mantıksız hale getiriyorsa, Canonical ayarı yapmak uygun bir çözümdür.

Etiketler