Genel, Mobil Uygulama

Apple App Store Uygulama Gönderme

30 Kasım 2020

Kontrol Listesi

Bir App Store Connect hesabına kaydolun.

Apple Geliştirici Programı için yıllık 99 ABD doları ücret ödeyin.
https://developer.apple.com/programs/

Uygulamanızı TestFlight kullanarak gerçek kullanıcılarla test edin.

Uygulama derlemenizi App Store Connect’inize yükleyin ve yeni uygulama sürümünüzü seçin.

Ücretli uygulamalar için bir fiyat belirleyin.

Kullanılabileceği bölgeleri seçin;
Uygulamanızı farklı ülkelerde kullanıma sunmadan önce, uygulamanızı tamamen yerelleştirdiğinizden emin olun ve İlk önce ana dilinizi konuşan ülkelerde başlayın.

Uygulama ürün sayfanızı planlayın

Net ve çekici bir uygulama simgesi tasarlayın.

Uygulamanızın en iyi özelliklerini ön plana çıkarmak için ekran görüntülerini kullanın.

Anahtar kelimeleri, Uygulama Adı, Alt Başlık ve Anahtar Kelime alanına yerleştirin.

  • Anahtar kelimeleri bu alanlar arasında tekrar etmeyin.
  • Uygulama adına en yüksek öncelikli anahtar kelimeleri yerleştirin.
  • Apple, açıklamada anahtar kelimeleri dizine almaz.

Uygulamanız bittiğinde bir önizleme videosu ekleyin.

İnceleme için gönder

Uygulamanızın durumu “incelemeyi bekliyor” olarak değişecek ve ardından “inceleniyor”

Uygulamanızın onaylandıktan sonra 24 saat içerisinde App Store’da yayınlanacak.

Mobil Uygulama

App Store Optimizasyonu (ASO) Nedir?

5 Kasım 2020

App Store Optimizasyonu (ASO), uygulama mağazalarında uygulama görünürlüğünü iyileştirme ve uygulama dönüşüm oranlarını artırma sürecidir . Başlıca uygulama mağazaları, iOS için App Store ve Android için Google Play’dir. ASO, uygulama mağazası arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasının yanı sıra tıklama oranına odaklanır. Tıklama oranınızı artırmak için; Uygulama Adınızı, Uygulama Başlığınızı, Uygulama Simgenizi, Uygulama Ekran Görüntülerinizi ve Uygulama Derecelendirmenizi optimize ederek yapabilirsiniz.

ASO ve SEO arasındaki fark nedir?

ASO’ya genellikle Uygulama Mağazası Optimizasyonu SEO’ya ise Arama Motoru Optimizasyonu denir. Her iki süreçte de anahtar kelime optimizasyonu, geri bağlantı ve dönüşüm optimizasyonu gibi benzerlikler vardır. App Store Optimizasyonu ile Arama Motoru Optimizasyonu arasındaki temel farklar sıralama faktörleridir. Ayrıca, ASO mobil uygulamalar için kullanılırken, SEO web siteleri içindir.

Google Arama gibi bir web tarayıcısı için SEO faktörleri 200’den fazla yön içerir ve liste genişlemeye devam eder. ASO için sıralama faktörlerinin listesi çok daha kısadır, ancak birçok kişi hala hangi faktörlerin rol oynadığından emin değildir. Buna bir son verme zamanı!

Aşağıdaki kontrol listesi, ASO ve SEO arasındaki temel farklılıkları ve benzerlikleri göstermektedir.

Uygulamanızın büyümesi için App Store Optimizasyonu neden önemlidir?

Apple App Store ve Google Play Store’dan 5 milyondan fazla uygulama indirilebilir. Uygulamanız büyük olasılıkla pek çok zorlu rekabetle karşı karşıya.

App Store Optimizasyonunun birincil amacı, indirmeleri ve sadık kullanıcı sayısını artırmaktır. İndirmelerinizi en üst düzeye çıkarmanın ilk adımı, uygulamanızı doğru kullanıcılar tarafından kolayca keşfedilebilir hale getirmektir. Ama bunu nasıl yaparsın?

Organik büyümenizi nasıl artıracağınızı anlamak için, önce insanların uygulamaları nasıl aradığını ve bulduğunu anlamanız gerekir.

Kullanıcılar mobil uygulamaları nasıl bulur ve indirir?

İnsanlar çoğunlukla Google Play Store ve Apple App Store gibi uygulama mağazalarında belirli uygulamalar arıyorlar. Mobil kullanıcıların %70’i yeni uygulamalar bulmak için aramayı kullanıyor. Ayrıca, tüm indirmelerin %65’i bir aramadan sonra doğrudan gerçekleşir. Açıkçası, uygulama mağazası araması, yeni uygulamaları keşfetmenin en yaygın yöntemidir.

Bir uygulamanın arama sıralaması konumu, indirme sayısı ile doğrudan ilişkilidir. Uygulamanız arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alırsa, kullanıcılara o kadar alakalı görünür. Kullanıcılar genellikle her arama sonucunu kaydırmadıkları için, daha yüksek sıralamalı uygulamalar daha fazla indirilir. Genellikle ilk 5’e bakarlar. Bu nedenle, uygulama başarısı için en üst sıraya ulaşmak çok önemlidir. App Store Optimizasyonu olmadan, mobil uygulamalar ve oyunlar için en büyük pazarlama kanalını kaçırmış olursunuz.

ASO hakkında bilgi edinmek ve ona zaman ayırmak, uygulamanızın büyümesi için gizli silahınız olacak. Sürdürülebilir bir şekilde uzun vadeli sonuçlar getirir. ASO’nun diğer avantajlarını mı merak ediyorsunuz? Sadece okumaya devam et ve öğreneceksin!

App Store Optimizasyonunun faydaları nelerdir?

Artık çoğu kullanıcının uygulamaları, uygulama mağazalarında arayarak bulduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle, uygulamanızı doğru kullanıcıların önüne çıkarmak istiyorsanız, App Store Optimizasyonu bir zorunluluktur. Aslında birçok kişi, uygulamanızı optimize etmenin mobil uygulamalar ve oyunlar için en etkili pazarlama stratejisi olduğunu savunuyor.

App Store Optimizasyonundan şu şekilde yararlanabilirsiniz:

Görünürlüğü İyileştirin ve Uygulama Mağazalarında Öne Çıkın
İnsanlar uygulamanızı bulamazlarsa indirip kullanamazlar. Dolayısıyla, uygulamanız ne kadar harika olursa olsun, kolayca keşfedilebilir değilse, hak ettiğiniz uygulama başarısına ulaşamazsınız. Tüm sıkı çalışmalarınızın boşa gitmesine izin vermeyin, hemen optimize etmeye başlayın!


Her zaman yüksek kaliteli ve alakalı Kullanıcılar tarafından keşfedilin
Uygulamanızın bulunması yeterli değildir, doğru kullanıcılar tarafından bulunması gerekir – aslında; sizinki gibi bir uygulama arayan kullanıcılar. App Store Optimizasyonu, uygulamanızı alakalı anahtar kelimelerle eşleştirdiği için sizi doğru kullanıcılara götürür. Bunlar, kullanıcıların uygulamanızı bulmak için kullanacağı arama terimleridir.


Organik Uygulama İndirmeleri
İyi bir ASO stratejisi şüphesiz organik yüklemelerinizi artıracak ve uzun vadeli sonuçlar sağlayacaktır. Bunun nedeni, insanlar uygulamanızla ilgili anahtar kelimeleri aradıklarında her zaman sizin uygulamanızı bulacaklardır. Düzenli izleme ve güncelleme ile çabalarınızın başarılı olduğundan emin olursunuz.


Kullanıcı Edinme Maliyetlerini Düşürerek Sürekli Büyüyün
Reklamlara para harcamak yerine, ASO ile organik büyümeye odaklanarak kullanıcı edinme maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Bu sadece paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda istikrarlı bir büyüme sağlar.


Uygulama Gelirini ve Dönüşüm Oranlarını Artırın
Uygulamanız üzerinden para kazanmanın çeşitli yolları vardır. Buna uygulama içi reklamlar, uygulama içi satın alımlar ve abonelik modelleri dahildir. Sonuç olarak, çoğunuz daha fazla kullanıcı ve dolayısıyla daha fazla gelir sağlamak için reklam yayınlamaya karar verebilirsiniz. Ancak, uygulama mağazası girişi sayfanızda kullanıcıları uygulamanızı gerçekten indirmeye ikna ediyorsanız, reklam harcamalarınız boşa gitmiş demektir. Unutmayın, App Store Optimizasyonu aynı zamanda kullanıcıların tıklayıp indirmelerini sağlayan Dönüşüm Oranı Optimizasyonunu da içerir .


Uygulamanızla küresel bir kitleye ulaşın
Uygulamanızı yerelleştirme adı verilen bir App Store Optimizasyon süreciyle diğer dillerde kullanıma sunarak , dünyanın her yerinden kullanıcıların uygulamanızı keşfetmesini sağlayabilirsiniz. ASO, uygulamanızı küresel hale getirmenize yardımcı olabilir.

Uygulamalarınızı Büyütmede Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Mobil uygulama işiniz için doğru çözümleri tartışmak üzere ekibimizle iletişime geçin.


Mobil Uygulama, UX/UI Tasarım & Yazılım, Web Tasarım, Web Yazılım

Responsive Tasarım Ne Demek?

9 Temmuz 2019

Responsive web tasarımı, sitenizin her bir öğesini çeşitli ekran boyutlarına göre ayarlanabilen bir web sitesi tasarlamanın ve kodlamanın bir yoludur.

Responsive, site elemanlarını her cihazın genişliğine adapte olacak şekilde yeniden boyutlandırma ve yerleştirme ile ilgili olarak doğru bir görselleştirme ile daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Düzenlerin (içerik) ve görüntülerin akışkan olması ve CSS3 ortam sorgu kodunun kullanılması ile karakterize edilir. Responsive tasarım, geliştirme süresini kısaltmanıza, yinelenen içeriği engellemenize ve içeriğin değişkenliğini artırmanıza olanak sağlar, çünkü bunları daha hızlı ve daha doğal bir şekilde paylaşmanıza izin verir.

Reponsive tasarımın avantajları nelerdir?

Duyarlı tasarım, hangi cihazı kullanıyor olursanız olun, kullanıcıya mümkün olan en iyi deneyimi sağlamaya çalışır.

Sitenin görülmesi zorsa, örneğin cep telefonunda, kullanıcı siteyi 3 saniyeden daha kısa bir süre içinde açıyorsa sitenizden çıkacaktır.

Uyarlanabilir bir tasarımın uygulanmaması, bazı durumlarda, web sitemizi doğrudan etkileyen bir sorun yaratabilir.

3 cihaz için zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan tek bir tasarım yapılmıştır.

Responsive tasarım, farklı sürümler için yinelenen içeriği engeller.

Tasarım tüm tarayıcılar tarafından desteklenir.

Responsive tasarım kullanmadan önce tavsiye:

Ekran boyutu: Ekranlara uyum sağlama sorunlarından kaçınmak ve sayfanın işe yaramaz elemanlarla aşırı yüklenmesini önlemek için ilk mobil tasarım deseni ile tasarlamanız önerilir.

Piyasada bulunan çok sayıda cihaz ve ekran, içeriğimizi iyi görmeyen kullanıcıların bulunmamasını sağlamak için akışkan ve statik olmayan içerik boyutlarını dikkate almamız gerektiği anlamına gelir.

Mobil Uygulama, Web Yazılım

Hybrid Mobil Uygulama nedir?

12 Haziran 2019

Hybrid uygulama, arayüzünü görüntülemek için tarayıcı penceresini kullanan bir mobil uygulama türüdür.

Bir hybrid mobil uygulaması HTML, CSS ve JavaScript ile oluşturulur. Native wrapper’da bulunur ve böylece mobil bir cihaza kurulabilir. Native programlama dillerini (ör. Swift, Java) öğrenmek zorunda kalmadan yapılabilir.

Bu da, iOS ve android gibi tüm farklı platformlar için tek bir codebase olduğu anlamına geliyor.

Üç türden oluşan mobil uygulama türlerinin sınıflandırması aşağıdaki gibidir:

Native: Objective C veya Java gibi platformlara özel programa dili kullanılarak geliştirilmiştir.

Mobil Websiteleri: HTML, CSS ve JavaScript gibi web teknolojileri kullanılarak geliştirilmiştir ve yalnızca mobil web tarayıcısından erişilebilir. Aslında birer web uygulamalarıdır.

Hybrid: Cross-platform ve yerel API’lere erişimi vardır. (Çoğunlukla eklentiler aracılığıyla)

Örneğin, Ionic Framework kullanılarak geliştirilen bir Hybrid Mobil uygulama yapısı, birinin ASAP’a aşina olabileceği iki konseptten oluşur: WebView & Apache Cordova

WebView nedir?

Native UI’ya benzeyen Ionic gibi bir framework kullanılarak bir mobil uygulamanın kapsamında çalışan bir tarayıcı olarak düşünün. Bu tarayıcı HTML, CSS ve JavaScript ile yazılmış kodları uygular. Spesifik bir mobil işletim sistemindeki uygulama, Cordova gibi bir aracı üzerinden çalışır. Kamera veya mikrofona erişmek gibi bir mobil cihazın temel özellikleri ile etkileşimde bulunmak için JavaScript’te yazılmış API’ları sağlar.

WebView, önce Cordova’nın API’ları ile daha sonra da mobil cihazlarla bağlantı kurar.

WebViewler bugünlerde o kadar yaygınlaştı ki Electron kullanarak masaüstü uygulamaları oluşturabilirsiniz.

Peki neden Hybrid?

er web geliştirmeyi biliyorsanız veya Angular, React gibi frameworklerle deneyiminiz varsa, Hybrid mobil geliştirmeyi tercih etmek; mevcut kodlama becerilerinizden yararlanmanın ve becerilerinizi geliştirmenizin iyi bir yoludur.

UX/UI Tasarım & Yazılım

İyi Bir UX Tasarımı Nasıl Oluşturulur?

10 Mayıs 2019

Formsuz Ol

Belki de biçimsizliğin en iyi tanımını Bruce Lee tarafından yazıldı.

“Aklını boşalt, biçimsiz ol. Şekilsiz, su gibi. Bir bardağa su koyarsanız, bardak haline gelir. Bir şişeye su koyarsanız, şişe haline gelir. Bir demlik içine koydun, demlik haline gelir. Su ol dostum. ”

Aynı şekilde, formsuz olan tasarımcı yaratılışın tüm farklı yaklaşımlarını özümser, takdir eder ve çabuk evrimleşme akışını elde eder, kapıyı büyük keşiflere açacak ortodoks çözümler sunar.

Her zaman hatırlayın, şu anda var olan formlar, stiller ve yöntemler hakkındaki gerçek, başka biri tarafından görselleştirilen nesnellik ve yorumlamaya dayanmaktadır. Bu onların gerçeği ve onları takip etmenize gerek yok. Mevcut eğilimleri kopyalamanıza veya çoğaltmanıza ve aynı sınırlamalar ile kendinizi kısıtlamanıza gerek yoktur. Mevcut eğilimler hakkında kendi yorumlarınıza sahip olabilir ve yalnızca faydalı olanı özümseyebilirsiniz.

Örneğin, bir mobil uygulama tasarlarken, Android kullanıcıları ve IOS Kullanıcıları için standart tasarım tuzağına düşme eğilimindeyiz. Bu bizim düşüncemizi ve sonrasında problem çözme yeteneğimizi sınırlandırır. Ancak Android ve IOS’un bu kısıtlarını ortadan kaldırıp genel olarak insanlar için tasarım yapmaya başladığımızda, yeni bir farkındalık seviyesine ulaşıyorsunuz.

Yaklaşımımızda formsuz oluruz. Tasarımlarımız doğal ve doğrudan doğa ile süslenmiştir.


Tutarlı Olun

UX’e başvurmak, UI öğelerinin, işlevlerinin, içeriğinin ve kontrollerin yerleşiminin tümüyle tekdüze olmasını sağlayarak, uygulamada bir tanıdıklık ve güvenilirlik duygusu oluşturmak anlamına gelir.

Tutarlılığın önemli olmasının nedeni, kullanıcılar doğal öğrenmelerini kaldırabilir, böylece daha sonraki kullanım ve benimseme sürtünmesi üzerindeki bilişsel yükü azaltabilir.

Sonunda, uygulamayı sezgisel ve basit hale getirir. Uygulama iyi tasarlandığında ve tüm mantıksal bilgiler bir araya getirildiğinde, kayma ve hata olasılığını azaltır, böylece kullanıcılara uygulamayı istedikleri şekilde keşfetme güvenini verir.

Tutarlı bir uygulamanın en büyük yararı, en az direnç yolunu izlemesidir. Güçle bir araya gelen kuvvet sadece imha ile sonuçlanacaktır. Ancak kuvvet, kuvvet olmadan karşılandığında, daha iyi bir amaç için tutulabilir ve yönlendirilebilir.

Her zaman, kullanıcıya çekici bir uygulama vermemize gerek olmadığını unutmayın. Sadece kullanıcıların rahat ettiği ve doğal olarak buna çeken bir uygulama yapmamız gerekiyor. Ve herhangi bir kullanıcı sadece simetri ve huzur sağlandığında kendini rahat hissedebilir.


Ve Son olarak, Basitleştirin

Teknoloji iyileştikçe insan çabalarını otomatikleştiriyor ve süreçleri daha verimli hale getiriyor. Ancak bunun tersi de insan ve bilgisayar arasında daha fazla arayüz ve etkileşime neden olması. Etkileşimler arttıkça, teknoloji kullanım için daha hantal hale gelir.

Burası iyi tasarımın geldiği yerdir. İyi bir tasarım insan ve bilgisayar etkileşimlerini en aza indirir. Etkileşim olmadığında kullanıcı deneyimi yoktur.

Ve nihai amaç, hiç deneyimi olmayan bir tasarım yaratmaktır. Evet, harika UX tasarımlarında kullanıcı deneyimi yoktur. Sadece kullanıcının günlük aktiviteleriyle birleşen doğal olarak oluşan desen ve ritimleri birleştiriyorlar. Nihai sonuç budur.

Sadelik, tasarımda sürecin kullanıcıya açık hale geldiği noktaya kadar en aza indirilmesi ve hassaslaştırılması ile ilgilidir. Ancak bu karmaşık görevleri ortadan kaldırmak veya önemli bilgileri kaybetmek anlamına gelmez. Bunun yerine, UI öğeleri ve kullanılabilirlikleri arasında tatlı bir nokta bulmak önemlidir, böylece kullanıcılar bir işi ard arda ritmi bozmadan tamamlamayı kolay bulurlar.

En basit şekliyle, iyi, kötü veya mükemmelin ötesine geçin. Bu sadece varolmayan. Başka bir deyişle, deneyimsiz bir deneyim.

Steve Jobs’un haklı olarak söylediği gibi;

“Basit, karmaşıktan daha zor ne olabilir: Düşüncenizi basitleştirmek için temiz tutmak için çok çalışmak zorundasınız. Ama sonuçta buna değer, çünkü oraya bir kez vardığınızda dağları hareket ettirebilirsiniz. ”

Kaynak: https://medium.com/swlh/how-to-create-a-good-ux-design-f62a3b6bb177

UX/UI Tasarım & Yazılım

UX ve UI Aynı Şey Değildir, UI UX’in Altkümesidir

8 Nisan 2016

ux-uiBilindiği gibi internet dünyasının önü alınamayan büyümesiyle kaçınılmaz olan gerçekleşti ve birbirinden farklı uzmanlık alanlarının ismi sıkça telaffuz Edilmeye başlandı. Bu isimlerden en önemli iki tanesi ise UI ve UX olarak karşımıza çıkıyor. İkisi arasındaki farkı çok iyi idrak edemeyen profesyonel çalışanların da olduğunu da hatırlatarak, olabildiğince kısa ve net bir şekilde bu alanlar arasındaki farkı anlatalım istedik.
devamını oku